0

Apple surowo ukarane przez KE

Komisja Europejska nałożyła największą w historii karę na podmiot gospodarczy, jej ofiarą padło Apple, które będzie musiało zwrócić 13mld euro zaległych podatków. Apple, mające swoją europejską siedzibę w Irlandii, wynegocjowało z irlandzkim rządem zwolnienia podatkowe, dzięki czemu zaoszczędziło miliardy euro. Komisja uznała, że taka praktyka jest niedozwolona w ramach prawa unijnego, narusza bowiem przepisy o zasadach pomocy publicznej.

W uzasadnieniu decyzji podano: „Państwa członkowskie nie mogą przyznawać korzyści wybranym przedsiębiorstwom. To sprzeczne z unijnymi zasadami pomocy publicznej. Dochodzenie Komisji wykazało, że Irlandia przyznała nielegalne korzyści podatkowe Apple, co pozwoliło przedsiębiorstwu na płacenie przez wiele lat niższych podatków niż inne firmy”.

Zarówno Apple jak i władze Irlandii zapowiedziały odwołanie się od decyzji Komisji. Irlandzki minister finansów nie dopatrzył się w tym postępowaniu pomocy ze strony państwa i stwierdził, że wszelkie należne podatki zostały przez amerykański koncern uregulowane.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *