0

Brexitowej sagi ciąg dalszy

Kolejne głosowania w Izbie Gmin nie przyniosły żadnego przełomu w brexitowym impasie. Po raz kolejny została odrzucona wynegocjowana umowa przez Theresę May, a następnego dnia upadła możliwość twardego brexitu. Dzisiaj brytyjscy parlamentarzyści uchwalili zgodę na przesunięcie daty brexitu. Odrzucony został również wniosek o nowe referendum, zatem brexit jest obowiązujący.

Co dalej? To samo, a więc po raz trzeci ma zostać poddana pod głosowanie umowa wynegocjowana przez premier May, która liczy, że wobec twardej postawy UE, parlamentarzyści zgodzą się na takie rozwiązanie. Politycy UE nie chcą bowiem słyszeć o renegocjowaniu umowy, a przesunięcie daty brexitu ma być przez Wielką Brytanię dobrze uzasadnione. Unijni urzędnicy będą również wymagać od Brytyjczyków spełnienia dodatkowych warunków, jeśli chcą nadal pozostać w Unii, między innymi wyższej składki do unijnego budżetu, czy uczestniczenia w majowych wyborach do europarlamentu. Nie wiadomo jak na te warunki zareaguje brytyjski parlament i społeczeństwo. Ewentualne przedłużenie terminu brexitu może potrwać do czerwca lub dłużej, w zależności od postępu negocjacji.

Brexitowa saga trwa w najlepsze i nadal nic nie jest rozstrzygnięte. Oddalił się jedynie scenariusz twardego brexitu, którego nie chce ani brytyjski parlament ani unijni urzędnicy.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *