0

Czy grozi nam Frexit?

Marine Le Pen prowadzi w przedwyborczych sondażach prezydenckich we Francji. Liderka Frontu Narodowego ogłosiła swój program wyborczy, w którym znalazł się postulat przywrócenia narodowej waluty i zorganizowania referendum w sprawie dalszego członkostwa Francji w UE.

Francuski komisarz w UE Pierre Moscovici stwierdził, że „jeśli chodzi o wyjście Francji z Europy to byłby w pewien sposób koniec całego projektu europejskiego, który opiera się na zgodzie francusko-niemieckiej”. Trudno się z nim nie zgodzić, Francja jest nie tylko założycielem i głównym rozgrywającym w UE, ale też miejscem, gdzie wykuły się europejskie wartości, instytucje i idee. Unia Europejska bez Francji nie mogłaby istnieć, nie miałoby to już najmniejszego sensu.

Taki scenariusz jest jednak możliwy, Le Pen nie ma potencjalnie silnych kontrkandydatów, dotychczasowy faworyt, kandydat Republikanów, Francois Fillon, został skompromitowany przez oskarżenia o fikcyjne zatrudnienie swej żony Penelope, a ustępujący prezydent Hollande nie zamierza ubiegać się o reelekcję (i tak nie miałby na nią żadnych szans). Jedynym przeciwnikiem pozostaje mało znany centrysta Emmanuel Macron, który według sondaży może pokonać Le Pen w drugiej turze wyborów. Pierwszą turę głosowania zaplanowano na 23 kwietnia.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *