0

Emmanuel Macron nowym prezydentem Francji

Zgodnie z przewidywaniami Emmanuel Macron zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji, pokonując Marine Le Pen stosunkiem głosów 66,06% do 33,94%. Nie było więc niespodzianki, ani szoku dla Europy. Macron to polityk centrowy, popierany przez globalistów i euroentuzjastów.

Z wykształcenia filozof, z doświadczenia zawodowego bankier (pracował w Rotschild & Cie Banque) jest Macron jednym z najmłodszych przywódców w Europie. Do tej pory był jedynie ministrem gospodarki, nie pełnił innych funkcji publicznych, nie miał też swojego zaplecza politycznego, startował jako kandydat niezależny. Choć wiadomo, że to on został wyznaczony do walki z Marine Le Pen o przyszłe losy Francji i Unii Europejskiej przez środowiska związane z bankami, korporacjami i globalnym handlem. Jego poglądy i image miały trafić w gusta przeciwników radykalnych idei, głoszonych przez Le Pen. Wygląda na to, że trafiły skutecznie i Macron obejmie władzę.

Jego program zakłada pogłębienie współpracy europejskiej i reformę Unii, aby w większym stopniu służyła interesom Francji. Macron chce ściśle współpracować z Niemcami, krytycznie natomiast wyrażał się o państwach środkowoeuropejskich, w tym o Polsce, zarzucając im dumping socjalny. W swojej kampanii opowiadał się również za nałożeniem sankcji na nasz kraj, za nieprzestrzeganie unijnych standardów państwa prawa. Prawdopodobnie będzie to trudny rozmówca dla obecnego rządu, a forsowane przez niego reformy mogą zepchnąć Polskę na unijny dalszy plan.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *