0

Jaki będzie w końcu Brexit? Theresa May przedstawia szczegóły

Theresa May, premier Wielkiej Brytanii, we wtorkowym wystąpieniu w Lancaster House w Westminsterze, gdzie przemawiała do ambasadorów z całego świata i przedstawicieli mediów, przedstawiła plany związane z Brexitem.

Jak się okazuje, Wielka Brytania rozważa dokonanie odpowiedniej wpłaty w postaci składki, by zachować dostęp do unijnego rynku. Nie oznacza to jednak, że Brytyjczycy są zainteresowani „częściowym członkostwem, stowarzyszeniem ani niczym, co pozostawi Wielką Brytanię w połowie w Unii, a w połowie poza nią”. Dostęp do rynku ma być wynegocjowany w ramach indywidualnego kontraktu między Wielką Brytanią a UE, w którym nie będzie zachowana dotychczasowa zasada czterech swobód (przepływu dóbr, usług, kapitału i osób). Londyn bowiem chce mieć ścisłą kontrolę nad emigracją i po Brexicie wpuszczać do siebie tylko „najlepszych i najzdolniejszych”. Prawa imigrantów z UE, którzy już są na Wyspach, mają być jak najszybciej zagwarantowane.

Formalne rozpoczęcie procedury Brexitu ma nastąpić przed końcem marca obecnego roku, negocjacje potrwają około dwóch lat.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *