0

KE idzie na wojnę z Polską i uruchamia art. 7 traktatu UE

Komisja Europejska zdecydowała się skorzystać z art. 7.1 traktatu UE i zwrócić się do Rady UE (krajów członkowskich) o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszania wartości UE przez Polskę. Teraz wszystkie kraje członkowskie będą miały obowiązek ustosunkowania się do przeprowadzanych w Polsce zmian w sądownictwie. To pierwszy taki przypadek w historii UE.

Czym jest ów art. 7 traktatu UE? Jest to wentyl bezpieczeństwa, który daje prawo do nałożenia sankcji na kraj, naruszający unijne wartości. Jednak sankcje muszą być uchwalone jednomyślnie, a wiadomo już, że Węgry ich nie poprą. Artykuł więc będzie miał jedynie symboliczne znaczenie i przyczyni się do napiętnowania Polski na arenie międzynarodowej. Komisja Europejska może za to zaskarżyć Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE, co również i przy tej okazji uczyniła w związku z ustawą o sądach powszechnych.

Frans Timmermans wyjaśnił, że działania KE służą Polsce i polskim obywatelom, bowiem nowe ustawy o KRS i Sądzie Najwyższym zagrażają niezależności wymiaru sprawiedliwości i trójpodziałowi władzy, a więc stoją w sprzeczności z prawem unijnym.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *