0

KE rozpoczyna procedurę państwa prawa wobec Polski

KE postanowiła w środę rozpocząć wobec Polski pierwszy etap procedury, która ma na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla państwa prawa – powiedział wiceszef Komisji Frans Timmermans. Dodał, że celem Komisji jest dialog z polskim rządem i wyjaśnienie problemów.

„Zapewnienie, by praworządność była chroniona w całej UE, jest kluczową częścią kompetencji Komisji Europejskiej i innych instytucji unijnych. Rządy prawa są jedną z naszych fundamentalnych wartości” – powiedział Timmermans na konferencji prasowej.

Komisja przeprowadziła w środę wytężoną dyskusję na temat spraw, które wywołały ostatnio obawy o rządy prawa w Polsce. Debata ta miała na uwadze przede wszystkim sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego.

„Zdecydowaliśmy dziś, że Komisja Europejska przeprowadzi wstępną ocenę tej sytuacji na podstawie ram dotyczących rządów prawa” – powiedział.

Procedura reagowania na systemowe zagrożenia dla rządów prawa istnieje od marca 2014 roku, a jej celem jest umożliwienie Komisji Europejskiej dialogu z danym państwem członkowskim, aby zapobiegać „wyraźnemu ryzyku poważnego naruszenia” przez państwo unijne m.in wartości demokratycznych.

Proces ten składa się z trzech etapów, a pierwszym z nich jest gromadzenie i ocenianie wszystkich informacji dotyczących ewentualnych zagrożeń.

W następnym etapie, o ile sprawa nie zostanie załatwiona wcześniej, procedura przewiduje publikację przez KE „zalecenia w sprawie państwa prawnego”. Są to wytyczne, aby państwo członkowskie rozwiązało stwierdzone problemy w wyznaczonym terminie, a także poinformowało o tym Brukselę.

W trzecim etapie KE monitoruje działania podjęte w odpowiedzi na jej zalecenia, a jeśli uzna, że nie są one wystarczające, może skorzystać z mechanizmu przewidzianego w art 7 Traktatu o UE, czyli zwrócić się do Rady o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszania wartości UE przez kraj unijny.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *