0

Kolejne groźby w kierunku Polski ze strony Fransa Timmermansa

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans po raz kolejny wystosował groźby w kierunku Polski, w odniesieniu do planowanych przez polski rząd zmian w systemie sądownictwa.

Timmermans, który już wcześniej był znany z bardzo stanowczej i negatywnej oceny działań polskiego rządu, stwierdził, że Komisja Europejska jest bliska uruchomienia art 7 traktatu o UE, dającego możliwość nałożenia na Polskę sankcji. Jego zdaniem, przygotowane przez polski rząd zmiany w systemie sądownictwa, „wzmacniają systemowe zagrożenie dla rządów prawa” w Polsce. Zapowiedział również, że w przyszłym tygodniu Komisja Europejska przygotuje procedurę o naruszenie prawa UE wobec naszego kraju. Taka procedura nie wymaga akceptacji państw członkowskich, trudnej do uzyskania, ze względu na solidarność Viktora Orbana z polskim rządem i jego zapowiedź zawetowania każdej inicjatywy sankcyjnej wobec Polski.

Timmermans jest zaniepokojony przede wszystkim możliwą niezgodnością nowego polskiego prawa z prawem UE i tym samym narażeniem obywateli państw członkowskich na ryzyko związane z podleganiem pod sąd, będący politycznie kontrolowany przez rząd. Sądy każdego z krajów członkowskich są jednocześnie sądami UE, gdyż mogą orzekać o złamaniu prawa UE. Stąd ich niezależność i skuteczność jest przedmiotem troski komisarzy europejskich. Przygotowywane przez polski rząd ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, o sądach powszechnych i o Sądzie Najwyższym przekazują ogromną władzę Ministrowi Sprawiedliwości/Prokuratorowi Generalnemu, który mógłby kontrolować i dyscyplinować sędziów. Stoi to w sprzeczności z prawem UE i tradycją trójpodziału władzy w państwach demokratycznych.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *