0

Nacjonaliści rosną w siłę w Szwecji

W niedzielnych wyborach parlamentarnych w Szwecji zwyciężyła rządząca dotychczas Partia Robotnicza-Socjaldemokraci (S) – 28,4%, wyprzedzając konserwatystów z Umiarkowanej Partii Koalicyjnej (M) – 19,8% i antyimigracyjną nacjonalistyczną partię Szwedzkich Demokratów, którzy zdobyli rekordowe 17,6%. Frekwencja w wyborach wyniosła 84,8%.

Choć nacjonaliści nie odnieśli spektakularnego sukcesu, to ich znakomity wynik wyborczy sprawił, że rządząca do tej pory koalicja socjaldemokratów straciła większość, a żaden z tradycyjnych bloków politycznych nie może utworzyć bez nich rządu. Szwedzcy Demokraci deklarują chęć współpracy i gotowość do wzięcia udziału w formowaniu nowego rządu. Nikt jednak nie chce z nimi współpracować, ze względu na radykalne poglądy, co zwiastuje długotrwały impas, a być może kolejne wybory.

Szwecja boryka się z problemami polityki migracyjnej, po przyjęciu największej liczby imigrantów w przeliczeniu na jednego mieszkańca w UE. Pogłębiające się nastroje antyimigranckie spowodowały wzrost notowań nacjonalistycznej partii Szwedzkich Demokratów i rysę na budowanym od lat wizerunku państwa otwartego na wszystkich.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *