0

Nieformalny szczyt UE ws. migracji bez udziału Polski

W Brukseli spotkali się przywódcy 16 unijnych państw na nieformalnym szczycie w sprawie kryzysu migracyjnego, nie pojawił się na nim przedstawiciel polskich władz, ani krajów z Grupy Wyszehradzkiej. Szczyt jest roboczym spotkaniem przed oficjalnym szczytem przywódców państw unijnych, który odbędzie się w dniach 28-29 czerwca.

Nieformalne spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Niemiec, a także przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera. Komisja Europejska uważa, że potrzebne są natychmiastowe działania, dopóki nie wejdzie w życie nowe prawo azylowe, co do którego nie ma na razie zgody w Unii. Za obowiązkowym, automatycznym podziałem uchodźców opowiadają się kraje Południa Europy, wystawione na presję migracyjną, wspierane przez Niemcy. Podczas niedzielnego spotkania unijni urzędnicy zajmą się też problemem przeciwdziałania wtórej migracji, czyli powstrzymaniem uchodźców, którzy zostali przyjęci w jednym, unijnym kraju (na mocy prawa azylowego) przed wyjazdem do innego kraju unii (np. do Niemiec). Nowy premier Włoch Giuseppe Conte zabiega o wzmocnienie zewnętrznych granic Unii, stworzenie międzynarodowych ośrodków ochrony dla migrantów i kary dla krajów, które nie przyjmują uchodźców. Włosi proponują również stworzenie międzynarodowych centrów ochrony w krajach tranzytowych, gdzie będą analizowane wnioski o azyl i będzie udzielana pomoc prawna migrantom. Rozważają także zmianę regulacji z Dublina o zasadach przyznawania azylu.

Kanclerz Merkel otrzymała od swojego koalicjanta CSU ultimatum, że jeśli nie upora się z kwestią uchodźców do końca czerwca, ministerstwo spraw wewnętrznych, którym kieruje CSU będzie odsyłać na granicach imigrantów, którzy zarejestrowali się już w innym kraju unijnym. Tego rodzaju konflikt może oznaczać nawet rozpad koalicji i wcześniejsze wybory w Niemczech.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *