0

Porozumienie UE z Wielką Brytanią osiągnięte!

Przywódcy 28 krajów osiągnęli kompromis w drugim dniu szczytu w Brukseli i jednogłośnie przyjęli projekt zmienionych warunków członkostwa Wielkiej Brytanii we Wspólnocie.

Wkrótce będzie ogłoszony termin referendum w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii. Premier David Cameron już wcześniej zapowiedział, że będzie namawiał swoich rodaków do głosowania za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Projekt kompromisu dotyczy również Polaków już pracujących w Wielkiej Brytanii, oraz w innych krajach Unii. Jego zapisy obejmą także tych, którzy dopiero zamierzają podjąć pracę za granicą, na terenie państw Unii. Uzgodnione zostały wieloletnie (7-letnie) ograniczenia w wypłatach zasiłków dla obywateli z unijnych krajów, którzy przyjadą pracować w przyszłości do Wielkiej Brytanii. Nie dotyczy to tych, którzy już są na Wyspach, a zatem także sporej grupy naszych rodaków. Co więcej tego typu ograniczeń nie będą mogły wprowadzić pozostałe kraje członkowskie.

Nieco inaczej prezentuje się sprawa z zasiłkami na dzieci, które nie mieszkają z rodzicami za granicą. Nowe zasady ich przydzielania będą mogły wprowadzić wszystkie kraje członkowskie. Według tych zasad zasiłki będą stopniowo zmniejszane, do 2020 roku. Zapis ten dotyczy tych osób, które już pracują w innym, unijnym kraju. Osoby, które w przyszłości znajdą pracę, od razu będą miały zmniejszone świadczenia na dzieci, pod warunkiem, że nie zamieszkają one z rodzicami za granicą.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *