0

Ruch Pięciu Gwiazd i Liga Północna stworzą nowy włoski rząd!

Prawicowa Liga Północna Matteo Salviniego i lewicowy Ruch Pięciu Gwiazd Luigiego Di Maio osiągnęły porozumienie i wystawiły wspólnego kandydata na premiera, profesora prawa Giuseppe Conte.

To co wydawało się niemożliwe, ziściło się, dwie populistyczne, antysystemowe i antyunijne partie, jednak o diametralnie różnych poglądach społecznych, połączyły swoje siły. Niechęć do imigrantów i Unii Europejskiej w obecnym kształcie wystarczyła do zawarcia koalicji. W jej ramach Liga i Ruch ustaliły, że chcą cofnąć reformy emerytalne z 2011 r., które podnosiły minimalny wiek emerytalny i zmniejszały zbyt hojny przelicznik przyszłych świadczeń, zwiększyć minimalną emeryturę do 780 euro oraz wprowadzić dochód gwarantowany dla osób trwale bezrobotnych. Obie partie pragną też bliższych relacji z Rosją i zniesienia sankcji unijnych na ten kraj.

Kandydatem na premiera jest dość nieoczekiwanie Giuseppe Conte, profesor prawa, wykładowca na uniwersytetach we Florencji i w Rzymie. Teraz decyzja należy do prezydenta Sergio Mattarelli, który może powołać kandydata koalicji na premiera, ale nie musi. Choć prawdopodobnie powierzy mu misję tworzenia nowego rządu, gdyż w wypadku wcześniejszych wyborów sondaże wskazują na jeszcze większą przewagę zwycięskich partii nad resztą stawki.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *