0

Theresa May straciła większość w przedterminowych wyborach

Fatalna w skutkach okazała się decyzja premier Wielkiej Brytanii Theresy May o rozpisaniu przedterminowych wyborów parlamentarnych, jej Partia Konserwatywna utraciła bowiem większość i choć wygrała, to musi teraz szukać koalicjanta.

May rozpisała wcześniejsze wybory, gdyż chciała uzyskać większą liczbę mandatów w parlamencie, by wzmocnić pozycję wewnętrzną i międzynarodową, przed zbliżającymi się negocjacjami w sprawie Brexitu. Okazało się jednak, że wyborcy nie są zadowoleni z obranej przez nią drogi do wyjścia z UE i wyrazili ku temu dezaprobatę przy urnach wyborczych. Ostatecznie Torysi zdobyli 318 mandatów, ale utracili 13 miejsc i do bezwzględnej większości 326 głosów brakuje im teraz 8 posłów. 

May nie zamierza jednak podawać się do dymisji, zapowiedziała powołanie rządu Partii Konserwatywnej, przy wsparciu północnoirlandzkiej Partii Demokratycznych Unionistów (DUP). Będzie to zapewne rząd mniejszościowy, wspierany przez unionistów w kluczowych głosowaniach. Takie rozwiązanie może powodować rzecz jasna niestabilność rządu i nieustanną konieczność do zawierania trudnych kompromisów, nie tylko w polityce zagranicznej, ale też wewnętrznej. Stąd niektórzy komentatorzy przewidują kolejne wybory parlamentarne w niedalekim czasie, jako że negocjacje w sprawie Brexitu powinny być prowadzone sprawnie i z odpowiednim mandatem społecznym.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *