0

W Europie konsternacja po wygranej Trumpa

Donald Trump został wybrany 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Nie trzeba dodawać, że takiego rozwiązania nikt się w Europie nie spodziewał i unijni przywódcy czują z tego powodu lekką konsternację.

Trump nie jest ulubieńcem europejskich elit, jego wypowiedzi na temat imigrantów, roli Stanów Zjednoczonych w NATO, współpracy w Syrii, czy stosunków z Rosją, nie są do zaakceptowania dla większości przywódców UE. Dominuje również obawa o przyszłe kontakty na linii USA-UE i niepewność dotycząca kierunków działań przyszłej amerykańskiej administracji. Nie wiadomo czy będą kontynuowane rozmowy w sprawie umowy TTIP. Według Martina Schulza Trump będzie „wyzwaniem dla Europy”, ale należy uszanować jego wybór, który został dokonany zgodnie ze standardami amerykańskiej demokracji.

Z wyboru Trumpa ucieszył się nie kto inny, jak Viktor Orban, który napisał na swoim facebooku: „Gratulacje. Co za wspaniała wiadomość. Demokracja wciąż żyje.” Wydaje się, że to właśnie Węgry i Polska mogą najwięcej skorzystać na tym rozstrzygnięciu. Republikanie nie będą ich upominać, a wręcz wspierać w dążeniu do podobnych celów w zakresie imigracji czy bezpieczeństwa.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *