0

Włoski budżet budzi strach w UE

Uchwalenie projektu włoskiego budżetu wprawiło w nie lada konsternację unijnych dygnitarzy i rynki finansowe. Okazało się bowiem, że wbrew wcześniejszym ustaleniom włoski rząd nie będzie respektował optymalnych progów deficytu.

Włosi postanowili, że ich deficyt budżetowy w przyszłym roku wyniesie 2,4% PKB, przy czym w kolejnych latach ma spaść do poziomu kolejno 2,1% oraz 1,8% PKB. Wprawdzie deficyt ten jest niższy niż zapisane w Traktacie z Maastricht kryterium 3%, jednak włoski rząd jest zadłużony na ponad 130% PKB i zobowiązał się do redukowania tego zadłużenia w kolejnych latach. Ponadto cele ograniczenia deficytu i cele rozwoju gospodarczego zostały ocenione jako zbyt optymistyczne.

Rynki finansowe zareagowały na te wieści spadkiem kursu euro i wzrostem rentowności włoskich obligacji, co przysporzyło kolejnych problemów, jako że włoscy politycy oskarżyli brukselskich komisarzy o podżeganie do zaatakowania Włoch przez spekulantów.

Należy przypomnieć, że wszystkie państwa, które należą do strefy euro mają obowiązek przedstawienia KE swoich planów budżetowych na kolejny rok do 15 października. Następnie KE zdecyduje czy projekty zostaną zatwierdzone, czy odrzucone. Odrzucenie budżetu wywołałoby zapewne spór włoskiego rządu z KE i kolejne, być może jeszcze większe zawirowania na rynkach finansowych.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *